Forum 16 Bydgoskiej Żeglarskiej Drużyny Harcerskiej

Opis forum


#1 2009-03-14 10:02:27

mgła

Moderator

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 223
Punktów :   16 
WWW

WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

WYZNACZANIE  KIERUNKÓW  ŚWIATA

Pierwszy sposób... najprostszy:
Słońce  budzi sie na wschodzie, obiad je na południu, a idzie spać na zachodzie... prawda, że proste.

Wykorzystaj swój zegarek,...ale taki okrąglutki, ze wskazówkami...
- Z każdego położenia słońca na niebie można za pomocą zegarka dość precyzyjnie określić kierunek południowy...
Jak to zrobić?
- Zegarek nalezy trzymac poziomo, w ten sposób, aby mała wskazówka (tzw. godzinowa) skierowana była prosto ku słońcu.
- Kąt zawarty między: wskazówką a cyfrą 12 podziel na pół;
uwaga- przed południem to kąt z lewej strony,
           po południu to kąt z prawej strony.
- Przedłużona linia tego podziału wskaże kierunek południowy.
- Drugi koniec tej linii wskaże kierunek północny.

Teraz: - odrwóćcie się twarzą do północy i proszę wyciągnąć ręce poziomo w bok:
- lewa ręka  wskaże kierunek zachodni,
- prawa ręka wskaże kierunek wschodni,
- plecy to kierunek południowy..... Proste, prawda? Poćwiczcie na rajdzie wiosennym.

Drugi  sposób- obserwuj na zwiadzie terenowym drzewa, kamienie, stare kościoły.
Dlaczego?
- Mech porasta na drzewie, kamieniu zawsze z północnej strony.
- Samotne drzewo rosnące na połu, na miedzy wiekszość swoich konarów kieruje na południe, do słoneczka.
- Stare kościoły dawniej tak budowano, że ołtarz skierowany jest na wschód.
- Mrowisko jest bardziej spadziste od północy.
- Pień ściętego drzewa - słoje rocznego przyrostu zacieśniają się ku północy.

A, nocą gdy: " niebo gwiaździste nade mną, a prawo harcerskie we mnie" znajdź Gwiażdę Polarną, która jaki kierunek pokazuje....?

Ostatnio edytowany przez mgła (2009-03-14 10:28:23)

Offline

 

#2 2009-03-14 19:05:14

Fredi

Moderator

Skąd: Skierniewice
Zarejestrowany: 2009-03-11
Posty: 103
Punktów :   

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

ojojoj....
Trzeba tylko pamiętać, iż "drugi sposób", czyli drzewka, mrowiska, mech i typ podobne rzeczy...to tylko przesłanki i nie można na nich polegać.
Dlaczego?
Najlepiej wziąć kompas i ruszyć w teren, po takiej "kompasowej wycieczce" wszystko się wyjaśni.
Nagle okaże się, że mrowiska niestety są albo równiutkie, albo ułożone po różnych stronach drzew...
Mech rośnie dookoła drzewa, zależny od wielu czynników, np. od roślinności rosnącej w pobliżu, drzewa które tworzy cień itd..
Samotne drzewka, w polu...hmmm....mam zbyt dużo pięknych zdjęć takich drzew udowadniających, jakie są symetryczne, to bardziej zależy chyba od gatunku... a ze słojami....to tylko teoria, moje osobiste badania wykazały sporą loterię...

niestety...jeśli chcemy opierać się na powyższych przesłankach, trzeba koniecznie brać pod uwagę kilka z nich, dokładnie jak przy przepowiadaniu pogody. Jeśli trzy przesłanki wskazują tak samo (lub bardzo podobnie) - jest duże prawdopodobieństwo poprawności wyniku.


Wschody i zachody słońca też są bardzo przybliżone...zależne od pory roku.
Najpewniejszą metodą jest zegarek
Polecam w słonecznym dniu również metodę kija i cienia.   Wbijamy kijek pionowo, zaznaczamy koniec cienia,  czekamy 20-30min i zaznaczamy znowu koniec cienia. Linia łącząca te punkty wyznacza kierunek wschód -zachód.  Z której strony jest wschód?


Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć.

Offline

 

#3 2009-03-14 20:20:01

mgła

Moderator

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 223
Punktów :   16 
WWW

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

Praktyczne porady "człowieka puszczy" to BARDZO CENNE WSKAZÓWKI.
Wielkie dzięki.
Jak zauważyli wytrawni harcerze moja wiedza opiera się o analizę harcerskiej literatury- powyższe informacje zaczerpnęłam z "Poradnika harcerskiego".... jestem mieszkanką miasta wojewódkiego czyli moja wiedza jest TEORETYCZNA.

Druh Fredi wykazał nam zderzenie wiedzy teoretycznej z praktyką i jego wiedza jest bardzo cenna... polecam każdemu harcerzowi czerpać iformacje od takiego dobrego praktyka.... jeszcze raz wielkie dzięki.

Zapamiętajcie metodę "kija i cienia" - pocwiczymy w Ostromecku na wiosennym rajdzie.

Pytanie do Druha Frediego:
- koscioły mają ołtarz skierowany na wschód? Czy nie?
Oczywiście mówię o starych kościołach.... 
Sprawdzimy  jak jest zbudowany kościół w Ostromecku pod wezwaniem św.Mikołaja, św. Stanisława i św.Jana Chrzciciela, który został zbudowany w XIV wieku, z barokowa wieżą, odnowiony i powiększony w XVII - XX wieku.

Ostatnio edytowany przez mgła (2009-03-14 20:27:57)

Offline

 

#4 2009-03-16 07:22:15

Fredi

Moderator

Skąd: Skierniewice
Zarejestrowany: 2009-03-11
Posty: 103
Punktów :   

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

Co do kościołów, to nie jestem do końca pewien...nie pamiętam szczegółów i muszę zajrzeć do podręcznik z architektury .
Z tego co pamiętam to faktycznie tak były budowane jak napisałaś, natomiast nie jestem pewien czy gdzieś po drodze nie zgubili tej metody.
Z pewnością średniowieczne tak były ustawiane - ołtarzem głównym na wschód.


Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć.

Offline

 

#5 2009-03-16 21:26:16

 drużynowy

Administrator

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-01-15
Posty: 574
Punktów :   
WWW

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

Jezus to Jutrzenka, a jutrzenka to wschód. Zatem zawsze tabernakulum (i często zakrystia) jest na wschodzie.
Z ołtarzami bywało i bywa różnie. Katedra gnieźnieńska , o ile dobrze pamiętam, ma główny ołtarz na północ, bydgoska bazylika i fordoński kościół p.w. św. Mikołaja również,  a św. Jana już z na wschód.


Czuwaj!
drużynowy
phm. Andrzej Podgóreczny HR

Weź scyzoryk, kozik lub finkę i wystrugaj igłę kompasu z kawałka kory z pierwszego lepszego drzewa.
Jeśli z całego serca zapragniesz znaleźć właściwą drogę - ta igła z całą pewnością wskaże Tobie dobry kierunek.

Offline

 

#6 2009-06-04 17:28:35

bogdan

Doradca

Zarejestrowany: 2009-03-12
Posty: 3
Punktów :   

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

Fredi - metoda z cieniem jest w miarę dokładna tylko koło południa - o zachodzie słońca wskazany kierunek może różnić się od prawdziwego nawet o 20-30 stopni. Ale lepsze to niż nic...

A ja tam wolę metodę zegarkową - godzinowa wskazówka na słońce a połowa kąta między słońcem a 12 pokazuje linię północ-południe. Dokładność będzie lepsza jeśli do czasu letniego dodać 1 godzinę. Bo nam się czas letni "rozjeżdża" z faktycznym czasem słonecznym.

Offline

 

#7 2009-06-09 17:00:25

 konrad

Zielony sznur

Call me!
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 285
Punktów :   10 

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

nie wiedziałem że jest tak dużo sposobów określania kierunków świata


Czuwaj!
przyboczny
Żeglarz jachtowy
ćwik Konrad Podgóreczny
Płyniesz po zwycięstwo, droga jest długa, ale jak bieg ukończysz, to będziesz chciał płynąć dalej...

Offline

 

#8 2009-06-09 23:11:02

 drużynowy

Administrator

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-01-15
Posty: 574
Punktów :   
WWW

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

konrad napisał:

nie wiedziałem że jest tak dużo sposobów określania kierunków świata

... a to wcale nie sąż wszystkie metody


Czuwaj!
drużynowy
phm. Andrzej Podgóreczny HR

Weź scyzoryk, kozik lub finkę i wystrugaj igłę kompasu z kawałka kory z pierwszego lepszego drzewa.
Jeśli z całego serca zapragniesz znaleźć właściwą drogę - ta igła z całą pewnością wskaże Tobie dobry kierunek.

Offline

 

#9 2009-06-10 19:23:35

klaudia11

użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-03
Posty: 218
Punktów :   

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

To ile ich jest???


Czuwaj!
Harcerka zastępu "Wszędołazynosowsady"
Klaudia

Offline

 

#10 2009-06-10 21:00:21

gosiaxd12

użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-27
Posty: 213
Punktów :   12 

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

Oj napewno bardzo dużo...mam rację???


Czuwaj!

Gosia

Offline

 

#11 2009-06-10 23:57:12

 drużynowy

Administrator

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-01-15
Posty: 574
Punktów :   
WWW

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

Hmmm, nie wiem czy ktoś kiedyś dokładnie policzył je wszystkie. Poza tym musiałby je wszystkie znać, ja nie śmiem twierdzić, że wiem o wszystkich.


Czuwaj!
drużynowy
phm. Andrzej Podgóreczny HR

Weź scyzoryk, kozik lub finkę i wystrugaj igłę kompasu z kawałka kory z pierwszego lepszego drzewa.
Jeśli z całego serca zapragniesz znaleźć właściwą drogę - ta igła z całą pewnością wskaże Tobie dobry kierunek.

Offline

 

#12 2009-06-11 00:00:09

 drużynowy

Administrator

Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-01-15
Posty: 574
Punktów :   
WWW

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

bogdan napisał:

Fredi - metoda z cieniem jest w miarę dokładna tylko koło południa - o zachodzie słońca wskazany kierunek może różnić się od prawdziwego nawet o 20-30 stopni. Ale lepsze to niż nic... <cut> .

Jeśli wbijemy patyk tak, aby niemal nie dawał cienia i dokonamy odczytu po 15 minutach, to błąd pomiaru będzie znacznie mniejszy.


Czuwaj!
drużynowy
phm. Andrzej Podgóreczny HR

Weź scyzoryk, kozik lub finkę i wystrugaj igłę kompasu z kawałka kory z pierwszego lepszego drzewa.
Jeśli z całego serca zapragniesz znaleźć właściwą drogę - ta igła z całą pewnością wskaże Tobie dobry kierunek.

Offline

 

#13 2009-07-03 11:46:49

 konrad

Zielony sznur

Call me!
Zarejestrowany: 2009-02-07
Posty: 285
Punktów :   10 

Re: WYZNACZANIE KIERUNKÓW ŚWIATA

możliwe że znacznie mniejszy


Czuwaj!
przyboczny
Żeglarz jachtowy
ćwik Konrad Podgóreczny
Płyniesz po zwycięstwo, droga jest długa, ale jak bieg ukończysz, to będziesz chciał płynąć dalej...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rolkizawadzkie.pun.pl www.skuteryzkw.pun.pl www.69moa69.pun.pl www.galactikgamefootball.pun.pl www.allpc.pun.pl